در شب لیله الرغائب چه دعائی کنیم؟

farhangnews_123294-347678-1429763729

ماه رجب یکی از ماه های بسیار بزرگی است که آمادگی کامل برای ورود به شعبان را در انسان ایجاد می کند. و از جمله شب انحصاری ماه رجب، لیلة الرغائب است. یعنی شب رغبت و آرزوها. بنابراین دعاهایی که در ماه رجب قرار داده شده فرصتی است که از خداوند بخواهیم با اهل بیت محشور شویم و با آنها وارد بهشت شویم.

به طور کلی سه ماه رجب، شعبان و رمضان فصل ارتباط بندگان با خداوند است. ظرفیتی در این ایام برای مومنان پیدا می شود که به نوعی به خدای تعالی نزدیک شوند. به نظر می رسد اگر کسی بخواهد برای خودش رغبتی ایجاد کند آرزوهایش را تنظیم و هدف گذاری کند که اگر  این امر صورت نگیرد فرد نمی­تواند استفاده درستی از ماه شعبان و رمضان ببرید.  حتی اگر ماه رمضان را هم درک کند هیچ رغبتی نخواهد داشت.

از نظر قرآن آدم ها با رغائب و آرزوهایشان پیش خدا قیمت دارند. در سوره مبارکه توبه آیه ۲۴ آمده است: «اگر پدر مادرتان،پسرها و دخترانتان، خواهر و برادرانتان، همسرانتان، قوم و قبیله­تان، اموالتان شغل و تجارتتان و خانه­هایی که خوشتان آمده که اگر آنها عزیزتر و لذیذتر از الله اهل بیت و جهاد در نزد شما هستند شما فاسقید». یعنی رغبتهایتان خیلی ضعیف است.

 آدم طبیعی کسی است که عاشق بینهایت و اهل بیت باشد، با اهل بیت زندگی کند و عاشق جهاد باشد. حاضر باشد در آن همه چیزش را فدای اسلام کند.

بنابراین در شب لیله الرغائب فقط آرزوهای دنیائی را نخواهیم هر چند لازم است انسان برای همه مسائلش دعا کند. اما بهترین دعائی که در شب لیلۀ الرغائب باید از خداوند بخواهیم، فرج امام زمان (علیه السلام) است.

به خدا چنین عرضه کنیم:

خدایا دل من دست تو است، مبدأ میل و دل ما را تو عوض کن.

میل های انسانیمان را فعال کن و فرج امام زمان (علیه السلام) را نزدیک گردان.


دانلود فايل صوتي

۱ – در شب لیله الرغائب چه دعائی کنیم

۲ – در شب لیله الرغائب چه دعائی کنیم

About واحد خواهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>