جلسه ی هفتگی واحد خواهران-پنج شنبه(۹۶/۴/۲۲)

جلسه ی هفتگی واحد خواهران هیئت جوانان منتظر صبح پنج شنبه در تاریخ ۲۲/۴/۹۶ در حسینیه ی مسجد قاضی برگزار شد.

برنامه ساعت ۱۰:۳۰ با حضور ۷۰نفر و قرائت جمعی دعای فرج آغاز شد. این برنامه شامل بخش های مختلف “قرائت قرآن”، “بخش هنری”،”کلیپ”  و”سخنراني حاج آقای داوری”  بود.

در ابتدای برنامه. قاری محترم خانم عینی آیاتی از قرآن را قرائت کردند.

20170713_104133

بخش هنری. در این بخش خانم زهرا ارشادیفام طرز درست کردن شبه قالی را آموزش دادند.

20170713_110321

کلیپ. در این بخش کلیپی از استاد رائفی پور با موضوع “غیبت” پخش شد.

20170713_112350

سخنرانی حاج آقای داوری. بخش اول سخنرانی حاج آقای داوری به مناجات با امام زمان(عج) اختصاص داشت.

20170713_113954

در ادامه حاج آقای داوری سخنرانی خود را در ادامه ی سخنرانی های جلسات گذشته با موضوع افسردگی آغاز کردند و به طورخلاصه مطالب جلسات گذشته را مرور کردند که به شرح زیر بود:

20170713_114418

افسردگی یک نوع بیماری طولانی مدت است که در آن فرد دچار احساس ناراحتی و حالت غم می شود.علامت های افسردگی عبارتند از:

بدون انرژی بودن، خمیده و کسل بودن، کندی حرکات، اضطراب عصبی، غمگین بودن، آویزان بودن گوشه های دهان، ساییدن دست ها به هم، داشتن غم مزمن در چهره، شیوه ی حرف زدن آهسته، کاهش عمومی فعالیت، احساس کوفتگی، احساس تنهایی به طوریکه شخص افسرده نمی تواند با دیگری ارتباط برقرار کند، احساس گناه: شخص در این حالت به خودش اعتماد ندارد و هر کاری می کند منجر به ناراحتی اش می شود، احساس ناامیدی، احساس منفی نسبت به آینده، عدم اطمینان به خود، مشکلات تمرکزی، کاهش اشتها و وزن، انتظار فاجعه، افکار خودکشی، کناره گیری از مسئولیت های خود.

مسئله ی افسردگی در سالهای اخیر تا حدی افزایش داشته که سازمان جهانی بهداشت  در سال ۲۰۱۷، شعار خود را مبارزه با افسردگی قرار داده است.

متاسفانه شرایط زندگی این روزهایمان نسبت به گذشته(کمبود فضا، آپارتمانی شدن خانه ها و …) افسردگی را تشدید می کند. خانه های کوچک فرصت بازی و تفریح سالم را از کودکان می گیرد. والدین نیز با سلب آزادی از فرزندان در چنین محیط هایی باعث فراهم شدن شرایط افسردگی فرزندانشان می شوند.

از جمله راهکارهایی که برای مقابله با افسردگی وجود دارد این است که فضای فکری خود را تغییر دهیم.

اگر دچار افسردگی هستید از صبح ها شروع کنید. سحرخیزی خیلی در نشاط روزانه ی ما نقش دارد. پس یکی از راهکارهای اساسی مقابله با افسردگی سحرخیزی است. در روایات نیز آمده که زمین از کسانی که در زمان بین الطلوعین خواب باشد، شکایت می کند.

راهکار دیگر اختصاص دادن زمانی برای ورزش در طول روز می باشد. در اسلام چقدر به تفریح و ورزش تاکید شده است؟ ما چقدر به تفریح و ورزش در زندگی روزانه ی خود اهمیت می دهیم؟ فردی که تفریح درستی نداشته باشد نمی تواند انسان خداجویی شود.

راهکار دیگری کبرای مقابله با افسردگی توصیه می شود ذکر صلوات است.

پیامبر(ص) می فرمایند: صلوات را بلند بفرستید که کینه و نفاق را از بین می برد. صلوات هم ذکر است هم شعار. به واژه های صلوات دقت کنید؛ هم به توحید می پردازد، هم به نبوت هم به ولایت. هم سلام ظاهری دارد هم سلام باطنی. هیچ ذکری به اندازه ی صلوات با ارزش نیست.

وقتی ارتباط روح با خدا قطع می شود روح مریض می شود و دچار افسردگی می کردد ذکر روزانه ی صلوات ارتباط روح را با خداوند همیشه برقرار نگه می دارد. پس سعی کنیم روزانه زمانی را به ذکر صلوات اختصاص دهیم.

مهد کودک هیئت چون جلسات گذشته در محل حسینیه دایر بود.

20170713_113254

20170713_113311

 

 

 

About واحد خواهران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>